Jak się pozbyć blizny?

Blizna to reakcja organizmu na traumę i jest częścią naturalnego procesu leczenia. Gojenie się ran jest złożonym procesem obejmującym cztery główne fazy: hemostazę, zapalenie, proliferację i przebudowę tkanek. Kolagen bierze udział głównie w końcowych dwóch fazach gojenia się ran, co ma również miejsce, gdy zaczyna tworzyć się blizna po ranie. Typ I i ​​typ III to podstawowe rodzaje kolagenu, które tworzą blizny.

Blizna tkankowa składa się z kolagenu, który jest tym samym białkiem co tkanka, którą zastępuje, jednak skład włókien w białku jest inny.

Co to jest kolagen?

Jako białko strukturalne kolagen może być uważany za blok budulcowy, który wspiera wiele tkanek i struktur w całym ciele. Kolagen można znaleźć w kościach, chrząstce, ścięgnach, więzadłach i skórze, a także w wielu innych tkankach i narządach. W rzeczywistości kolagen stanowi 25-35% całkowitej zawartości białka w organizmie. Naukowcy zidentyfikowali 29 różnych rodzajów kolagenu w ludzkim ciele. Jednak typy od 1 do 5 stanowią 90% kolagenu w organizmie, przy czym typ 1 jest najbardziej obfity.

Proces gojenia

W fazie proliferacji gojenia się ran komórki otaczające zranioną skórę zaczynają szybko się rozmnażać. W obrębie łożyska rany komórki zwane fibroblastami wytwarzają nowy kolagen w celu rozpoczęcia rekonstrukcji macierzy pozakomórkowej skóry (ECM). Gdy rana przechodzi w fazę przebudowy tkanki, rolą kolagenu jest kontrolowanie architektury tkanki i przywracanie siły uszkodzonej skórze. Jednak kolagen tkanki bliznowatej jest inny niż w zdrowej skórze – zamiast podążać za bardziej stabilną formacją włókien kolczastych, która znajduje się w normalnej tkance, kolagen ulega sieciowaniu i tworzy wyraźne wyrównanie w jednym kierunku. Jednym z najlepszych sposobów na stare blizny jest codzienne stosowanie kremu No-Scar.

Usuwanie blizn

Bardzo dobrym, ale stosunkowo inwazyjnym i drogim sposobem na pozbycie się blizn jest zabieg laserowy. Dla osób dbających o swoje finanse oraz dla tych, którzy preferują naturalne ale równocześnie skuteczne metody zdecydowanie lepszym sposobem jest stosowanie kremu na blizny i rozstępy tj. No-Scar.