Kasztanowiec zwyczajny i jego zastosowania

Kasztanowiec zwyczajny jest rośliną popularną i dobrze znaną w naszym kraju. Pozyskiwane z niego wyciągi mają szereg zastosowań – zarówno w kosmetyce jak i w ziołolecznictwie. Wykorzystuje się zarówno jego liście jak i niedojrzałe jeszcze owoce. Co warto wiedzieć na temat kasztanowca i kiedy stosować preparaty, które mają go w swoim składzie?

Uszczelnianie naczyń krwionośnych

Jednym z bardziej znanych zastosowań kasztanowca zwyczajnego jest leczenie różnych problemów związanych z naczyniami krwionośnymi. Wyciągi z tej rośliny je uelastyczniają i uszczelniają dzięki czemu są mocniejsze i bardziej drożne. Automatycznie oznacza to, że preparaty z kasztanowcem powinny być stosowane przez osoby mające problemy z obrzękami, hemoroidami, pękającymi naczynkami, żylakami oraz innymi zastojami żylnymi w organizmie. Popularne są też maści i balsamy z wyciągiem z tej rośliny, które chłodzą i pomagają na opuchnięte nogi, a w szczególności przydają się tym osobom, które przez wiele godzin pozostają w bezruchu w jednej pozycji – siedzącej bądź stojącej.

Remedium na różnego rodzaju obrzęki

Kasztanowiec sprawdzi się także jako lek przeciwzakrzepowy, który nadaje się do leczenia obrzęków pooperacyjnych, obrzęków mózgu, obrzęków powstałych w wyniku kontuzji czy też obrzęków płuc. Okłady z kasztanowca przynoszą ulgę po różnego rodzaju zranieniach, zwichnięciach, złamaniach i stłuczeniach. Ulgę można poczuć też w przypadku różnego rodzaju bóli mięśniowych czy też reumatycznych, a także w przypadku poparzeń lub też odmrożeń.